נזקי גוף

נזקי גוף

דיני הנזיקין מהווים נדבך מרכזי בחוק הישראלי, ועוסקים בחיובים בלתי רצוניים עקב נזק גוף שנגרם לאדם. קיימות מגוון סיבות אשר עשויות לגרום לנזקי גוף בהן: רשלנות בכלל ורשלנות רפואית בפרט, תאונת דרכים, תאונת עבודה, תאונות אישיות, מפגעי דרך, עוולת התקיפה ועוד. דיני הנזיקין מסדירים את התחום, קובעים את הדרישות להוכחת הנזק ואת שיעור הפיצויים שיינתנו בגינו, ומעגנים את מנגנון האחריות שיוטל – עם הוכחת אשם או בלעדיה. הוכחת יסוד האשם היא שלב מורכב בתביעות בגין נזקי גוף, בפרט במקרי רשלנות רפואית.
הנזק והפגיעה שנגרמו יכולים להיות במישור הגופני בלבד, אך עשויים להתבטא גם במישור הנפשי, או בשילוב של השניים. בחלק מהאירועים הפגיעה זמנית וחולפת, אך יש ונזקי הגוף הינם לצמיתות, ומובילים לפגיעה כרונית במצב הגופני או הנפשי. בנסיבות אלה, שבהן שגרת החיים משתבשת, הדבר אשר יכול לסייע לנפגע בשיפור איכות חייו הוא קבלת פיצוי כספי נאות, שבעזרתו יוכל לממן את הטיפולים שלהם הוא נזקק ולרכוש תרופות. לפיכך מטרתה של תביעת נזקי גוף היא להשיב את  המצב לקדמותו ככל האפשר ברמה הכלכלית, ולהעניק לנפגע פיצוי כספי לצורך כיסוי הוצאות רפואיות, החזר בגין פגיעה בפרנסה ואובדן כושר השתכרות וכן פיצוי בגין כאב וסבל שנגרמו לו.
בתביעות בגין נזקי גוף קיימת חשיבות רבה לליווי משפטי וייצוג על ידי עורך דין מומחה בתחום. פנייה לעורך דין בתוך פרק זמן קצר ממועד הפגיעה תתרום להוכחת הקשר בין התאונה לנזק שנגרם לתובע, ותסייע להגדיל את הפיצוי הכספי שייפסק. משרדנו מומחה בנזקי גוף ובייצוג נפגעים בהתנהלות מול המזיק או האחראי. אנו בעלי ותק וניסיון של שנים בניהול תיקים מורכבים מול מוסדות ציבוריים ופרטיים ותאגידי ביטוח, מתמצאים בחוק ובחידושי הפסיקה ונחלנו הצלחות מוכחות בהשגת פיצויים גבוהים עבור לקוחותינו. להלן סקירה של התחומים העיקריים שבהם אנו עוסקים:

  
רשלנות רפואית – מדובר על נזק גוף אשר נגרם לתובע בגין ליקויים ו/או מחדלים בהליך הרפואי שעבר, בכלל זה: אבחון שגוי או מאוחר, מתן טיפול לא נכון בנסיבות המקרה, טעות בביצוע ניתוח, חוסר השגחה לאחר ניתוח, מתן תרופות בלתי מתאימות ועוד. רשלנות רפואית עשויה להיות של הצוות המטפל: רופא, אחות, מנתח, ולהיגרם במצבים רפואיים שונים, למשל: היריון, לידה, ניתוח פלסטי וכדומה. נזק גוף עקב רשלנות רפואית יכול להתבטא בהחמרה במצבו הרפואי של המטופל, ירידה בתפקוד, נכות זמנית או קבועה, אובדן כושר עבודה זמני או קבוע ובעקבות כך פגיעה בפרנסה. בתביעות מסוג זה יש להוכיח שלושה יסודות:         
התרשלות   – במתן הטיפול הרפואי. עורך דין מומחה בתחום יפנה לקבלת חוות דעת מומחה בתחום הרפואי הרלוונטי. חוות דעת כזו היא בעלת משקל רב ובכוחה להכריע את התביעה.
הנזק  – המומחה הרפואי בתחום הפגיעה יאמוד את הנזק שנגרם ויקבע את שיעורו, ממנו ייגזר בהמשך הפיצוי שיקבל התובע.
קשר סיבתי – בין ההתרשלות לנזק הגופני שאירע.

הגורם אשר נגדו תוגש התביעה בדרך כלל הוא המוסד הרפואי שבו התרחש ההליך, וכן הגורם המטפל הפרטני: רופא, אחות וכדומה.
משרדנו מומחה בניהול תביעות רשלנות רפואית במגוון ענפי הרפואה, עומד בקשר עם מומחים רפואיים בכירים בתחומים השונים, בארץ ובחו"ל, ומעודכן בפסיקה העדכנית ובחידושי החקיקה בנושא. אנו בעלי ותק וניסיון בניהול תיקי רשלנות רפואית מורכבים מול המוסדות הרפואיים השונים ומול תאגידי הביטוח הגדולים, לרבות עריכת משא ומתן או הליכי גישור, לטובת הלקוח ומתוך מטרה להשיג עבורו את הפיצוי המרבי.

תאונות עבודה – בתחום זה עסקינן בנזק גוף אשר נגרם לאדם עקב תאונה הקשורה בעבודתו. תאונות מסוג זה מתרחשות בתחומי עבודה שונים, כאשר המוביל בשיעור הפגיעות בארץ ובתאונות הקטלניות בפרט הוא ענף הבניין, בעיקר בנסיבות של נפילה מגובה. ענפים נוספים בהם נגרמות תאונות עבודה הם התעשייה, לדוגמה עקב פגיעה ממכונה, וענף החקלאות: פגיעה ממיכוּן, מטען, כלי רכב וכד'. במקרה של נזק גוף בתאונת עבודה התובע, או שאריו במקרה של פטירה, יידרשו להוכיח כי הפגיעה נגרמה עקב רשלנות המעסיק. ככלל, מעביד סביר מחויב לדאוג לסביבת עבודה בטוחה עבור עובדיו ולקיום פוליסה המכסה כל נזק גוף אפשרי של עובדיו ו/או מי מטעמו. אם יוכח כי המעביד לא פעל לפי הוראות החוק ותקנות הבטיחות בעבודה, הוא יימצא רשלן ויחויב לשאת בפיצויים לכיסוי נזקי הגוף שנגרמו לעובדיו ו/או מי מטעמו. נזק גוף עקב תאונת עבודה עשוי להוביל לנכות זמנית או קבועה, אובדן כושר השׂתכרות זמני או קבוע ובתאונות קטלניות – למוות. התביעה תוגש נגד הגורם המעסיק, הקבלן/ היזם (בתאונות בענף הבנייה) ולעתים נגד בעל המקרקעין.
צוות עורכי הדין במשרדנו בעל ותק וניסיון בניהול תיקים מורכבים העוסקים בנזקי גוף משמעותיים שנגרמו עקב תאונות עבודה, ובעל הצלחות בהשגת פיצויים גבוהים עבור לקוחותינו.

תאונות דרכים – בתחום זה מדובר בנזק גוף המתבטא בפציעה או פגיעה עקב מעורבוּת בתאונת דרכים, אשר גרמו לנפגע נכות זמנית או קבועה, ירידה בתפקוד הבריאותי ואובדן כושר השׂתכרות. עם המקרים בתחום זה נמנים למשל: תאונת דרכים בעת חילוץ רכב, תאונת אופנוע, תאונת אוטובוס, תאונת הולך רגל, תאונה בהיעדר ביטוח או רישיון רכב, תאונת פגע וברח, תאונת דרכים אשר אירעה בדרך לעבודה ותוכר כתאונת עבודה ועוד.
החוק החולש על נזקי גוף עקב תאונות דרכים הוא חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975, אשר קובע מנגנון של אחריות מוחלטת ומתן פיצוי אוטומטי לנפגע, למעט במקרים חריגים. הגורם האחראי לפיצוי הוא חברת הביטוח, אותה יש לתבוע, והגוף האמון על מתן הפיצויים בפועל הוא 'קרנית', הפועלת מטעם המדינה כמעין חברת ביטוח.
בתחום זה קיימת חשיבות רבה לפנייה לעורך דין סמוך לאחר קרות התאונה. ליווי משפטי וייצוג על-ידי עורך דין בתביעות מסוג זה מציע בין השאר את היתרונות האלה:
- בקיאוּת בהליך על כל שלביו – ההתנהלות מול קרנית היא ממושכת ורבת שלבים, וחשוב לפעול בזהירות ובחוכמה. מרבית הנפגעים אינם מכירים את הפרוצדורה ועלולים לשגות. חברות הביטוח מנצלות את היעדר הידע של המבוטחים כדי לשלם פיצוי קטן.
- מאמץ להשגת פיצוי מרבי – עורך דין מומחה בתחום יידע מהו שיעור הפיצויים שלו זכאי הנפגע, ויגדיל את סיכוייו של הנפגע לקבלת פיצויים הולמים.
- הדרכת הנפגע לגבי השלבים הנדרשים בהליך – מאיסוף החומר הרפואי, עבוֹר בתיעוד זירת האירוע וקבלת פרטי העדים לתאונה וכלֶה במתן הנחיות כיצד יש לפעול ולאלה בדיקות נוספות יש לגשת אם במשך הזמן יתגלה נזק רפואי חדש או נזק רפואי שהחמיר.
- התנהלות מול חברת הביטוח – על בסיס הידע המקצועי והניסיון שיש לעורך הדין.

משרדנו מומחה בניהול תביעות תאונות דרכים תוך שיתוף פעולה הדוק עם הלקוח הנפגע, וקבלת מרב הפרטים ממנו. זאת במטרה לבסס תשתית איתנה לתביעה, אשר תְּזכה את הנפגע בפיצוי גבוה. אנו מציעים ליווי משפטי צמוד לאורך הדרך, וייצוג הלקוח מול המוסד לביטוח לאומי ובית המשפט.

תאונות אישיות לתלמידים ותאונות אישיות בכלל – נזקי גוף בתחום זה משתרעים על פגיעות שאירעו לילדים בשטח בית הספר, לרבות בחצר ובסביבת המוסד עקב חוסר השגחה, התפרעות וכד'. הגורם האחראי במקרים אלה הוא בית הספר ו/או חברת הביטוח המבטחת את בית הספר.
חשוב לדעת כי בכל שלב של לימודים במערכת החינוך, מגיל 3 עד 18, התלמיד מבוטח בפוליסת תאונות אישיות לתלמידים. ביטוח זה תקף כל הזמן: עשרים וארבע שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, וחל בכל מקום בארץ ואף בחו"ל. התשלום עבור הביטוח נגבה במסגרת תשלומי ההורים.
עוד חשוב לדעת כי עילת התביעה מתיישנת בחלוף שלוש שנים ממועד הגיע הקטין לגיל 18. הורים רבים אינם מודעים לקיומו של ביטוח זה ולפיכך אינם תובעים את הזכויות המגיעות לילדם שנפגע, ואינם מקבלים את הפיצוי אשר לו הם זכאים.
בתאונות תלמידים נוהג מנגנון של אחריות מוחלטת, כלומר אין צורך להוכיח רשלנות מצד גורם כלשהו ו/או אחריות של הקטין לנזק הגוף שאירע. לצורך קבלת הפיצוי יש רק להוכיח כי נגרם אירוע אשר בעטיו נגרם לקטין נזק גוף.
אלה הם המקרים שאותם מכסה ביטוח תאונות אישיות: נכות קבועה – לפי שיעור הנכות שנקבע, נכות זמנית שעה שהתלמיד מרותק לביתו, ימי אשפוז, החזר הוצאות רפואיות. בנסיבות של תאונה קטלנית אשר הסתיימה במוות ישולם למשפחת הקטין שנפטר פיצוי קבוע לפי המעוגן בפוליסה.
נוסף על כך עשויות להיגרם תאונות אישיות בבית, לבגירים, לדוגמה עקב החלקה, נפילה, חשיפה לחומרים רעילים, התחשמלות וכד'. תאונות אלה יכולות להוביל לפגיעות קשות המצריכות אשפוז ממושך בבית חולים, ביצוע ניתוחים וקבלת טיפולים רפואיים. בהתאם לנסיבות המקרה קמה זכאות לקבלת פיצויים מהמוסד לביטוח לאומי, ובמקביל מפוליסות ביטוח פרטי, כמו ביטוח תאונות אישיות או אובדן כושר עבודה, ומגורמים נוספים כמו יצרן במקרה של מכשיר פגום, קבלן או בעל מקצוע וכד'. בנסיבות של פגיעה בשטח ציבורי בבית משותף, כמו חנייה, מעלית או חדר המדרגות אפשר יהיה להגיש תביעה נגד ועד הבית.
משרדנו בעל ניסיון ומומחיות בטיפול בתביעות בגין תאונות אישיות לתלמידים בפרט ובתאונות אישיות בכלל.

מפגעי דרך – תחום זה משתרע על נזק גוף שנגרם לעובר אורח בעקבות מכשול או תקלה בדרך המהווים סכנה לשלום משתמשי הדרך, לפי כללי הבטיחות וכמוגדר בחוק. הפגיעות יכולות להיות מגוונות, עקב החלקה, נפילה או מעידה על מדרכה משובשת, מדרגות בלתי תקינות, בור פתוח, רצפה רטובה וכד', בקֶשֶׁת רחבה של מקומות: רחוב, מדרכה, בריכה, בית מלון, מסעדה, אולם ציבורי ועוד. הגורם האחראי על תאונות אלה, אשר גרמו לנזק גופני, נכות, פציעה וכד' הוא הרשות המקומית, בעל המקרקעין/ המקום, לפי נסיבות המקרה.
בין הגורמים המובילים להיווצרות מפגעי דרך: רשלנות של הרשות המקומית ו/או בעל המקרקעין, פגעי טבע הגורמים לבלאי או הזנחה, ולעתים מדובר בפעולה שבוצעה בזדון. לצורך גיבוש עילת התביעה יש להוכיח את רשלנותו של הגורם הנתבע כדי שיישא באחריות ויחוב בפיצויים.
אם הפגיעה אירעה תוך כדי העבודה, בדרך אל מקום העבודה או חזרה ממנו, האירוע יכול להיות מוּכר בנוסף כתאונת עבודה המזכה בקבלת פיצוי במקביל מהמוסד לביטוח לאומי. אם הנזק אירע לתלמיד אפשר לתבוע במקביל מכוח פוליסת ביטוח תאונות אישיות לתלמידים.
משרדנו בעל ותק ומומחיות בייצוג תובעים בתביעות נגד רשויות מקומיות וגופים שונים בגין נזקי גוף אשר נגרמו עקב פגיעה בשטח ציבורי.

עוולת התקיפה – סעיף 23 לפקודת הנזיקין מעגן את עוולת התקיפה: שימוש במכוון ובכוח נגד גופו של אדם, בין השאר בנגיעה, הכאה, שימוש בחומרים נגד רצונו של אדם, או תוך איום או תרמית, אשר גרם לו נזק במישרין או בעקיפין. עוולת התקיפה עשויה להתעורר בהקשר של רשלנות רפואית, למשל בנסיבות שבהן רופא מבצע טיפול רפואי נגד רצונו והסכמתו של המטופל, תוך הפעלת כוח וביצוע מכוון שאף גרם לנזק, וכן בעת טיפול רפואי אשר ניתן ללא הסכמה מדעת של החולה.
בתביעה בגין עילה זו יש לעמוד בכל יסודות פקודת הנזיקין, והפיצוי שייתבע הינו בגין הפסד השׂתכרות עקב אובדן ימי עבודה לצורך קבלת טיפול רפואי או עריכת בדיקות רפואיות, שיקום רפואי לאחר התקיפה, עזרת צד ג' וכד'. קיימת חשיבות לפנות לעורך דין מומחה בתחום אשר ישיג חוות דעת רפואית בתחום הרלוונטי להוכחת הפגיעות הגופניות ו/או הנפשיות אשר נגרמו בעקבות אירוע  התקיפה, במסגרתה יפורטו הנזקים וההוצאות שנגרמו.
משרדנו בעל ניסיון והצלחות בייצוג נפגעים בתביעות נזקי גוף שעילתן תקיפה. 

משרד עורך דין איתי גבעון מומחה בייצוג נפגעים עקב נזקי גוף. צוות המשרד:
- ייעץ לך אם קיימת עילת תביעה ואם כדאי להמשיך את ההליך המשפטי.
- ילווה אותך לאורך הדרך וידריך לגבי שמירת תיעוד רפואי, מסמכים רפואיים, רשומות והפניות, קבלות בגין הוצאות רפואיות, נסיעות וכד'.
- יקשר למומחים רפואיים בכירים או פסיכיאטרים (במקרה של נזק נפשי) לצורך השגת חוות דעת רפואית להוכחת הקשר שבין הפגיעה לנזק שאירע. חוות דעת אשר בכוחה להכריע את התביעה ולפיה ייגזר הפיצוי שייפסק לתובע.
- יסייע בהתנהלות מול המוסד לביטוח לאומי והמומחים מטעמו – חשוב לדעת כי לעיתים הכרה של הביטוח הלאומי בנפגע וקביעת דרגת נכות ישמשו את הנפגע בתביעה בערכאות נגד הגורם האחראי לפגיעה. הכרה של הביטוח הלאומי בנפגע כנכה הזכאי לקצבת נכות ולפיצויים תשפיע על סיכויי ההצלחה של התביעה ותגדיל אותם באופן משמעותי.
- יפעל להשגת הפיצוי המרבי על בסיס ניסיון רב בייצוג בתיקים מורכבים מול הגורמים השונים, ותוך הצגת מלוא ההוצאות בפני בית המשפט, בגין: טיפול, שיקום וסיעוד, ציוד רפואי, תרופות שאינן כלולת בסל וכד'.

משרדנו מומחה בתביעות בגין נזקי גוף. אנחנו כאן, בשבילכם | צרו קשר לייעוץ אישי