תאונת רכבת

תאונת רכבת

כאשר מדובר על תאונת רכבת מצטיירת תמונה של רכבת הסוטה מן המסילה, רכבת מתהפכת או של התנגשות בין רכבת לרכבת אחרת או לכלי רכב אחר. אולם לא רק אלה באים בגדרי תאונת רכבת כתאונת דרכים. חיי המעשה והפסיקה מכירים בשורה ארוכה ובלתי סגורה של פגיעות העשויות להתרחש במהלך הנסיעה ברכבת ומוכרות כתאונת דרכים.

מהם מקרים אלה, וכיצד יש לנהוג בעקבות פגיעה ברכבת? על כך ועוד במאמר שלפניכם.

מה בא בגדרי תאונת רכבת?

בעת נסיעה ברכבת עשויות להיגרם נפילות ופציעות ממגוון רחב של סיבות. כל אלה נכללות בגדרי תאונת רכבת המוכרת כתאונת דרכים ומזכה בפיצוי בגין הפגיעה מכוח חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975. כך למשל:

  • חבלה שנגרמה בעת עלייה או ירידה במדרגות הרכבת כאשר הרכבת הייתה בתנועה או כשעצרה
  • נפילה או חבלה בתוך הרכבת עצמה מסיבות שונות: החלקה, איבוד שיווי משקל, עצירה פתאומית של הרכבת כאשר הנוסע עמד ברכבת או התהלך בה טרם מצא מושב פנוי
  • פציעה בעקבות סגירת דלת הרכבת על איבר של נוסע
  • חבלה שנגרמה בעקבות בלימת חירום של הרכבת

חשוב לציין כי לא נבדקת שאלת האשם, וגם במקרה שבו הנפגע נפל או נפגע באשמתו, לדוגמה כאשר לא ישב בזמן הנסיעה למרות שהיו מושבים פנויים, קמה לו זכאות לפיצוי.

בתאונה אשר אירעה בשטח תחנת הרכבת וגרמה לחבלה עקב מפגע מקומי, יוכל הנפגע לתבוע בתביעת רשלנות את הנהלת הרכבת ואת החברה שמבטחת אותה.

הכרה בתאונת רכבת כתאונת עבודה

ישנן נסיבות אשר בהן תאונת רכבת תוכר כתאונת עבודה. כך למשל נוסע שהיה בדרכו מביתו למקום העבודה ולהיפך, או שעשה את דרכו ברכבת לצורכי עבודה או מי שהוא בעל תפקיד ברכבת ונפגע דוגמת נהג, כרטיסן וכדומה. במקרים אלה קמה לנפגעים אפשרות לפעול במקביל בשני ערוצים לתביעת פיצויים: לפנות הן לחברה המבטחת את הרכבת – כתביעה בגין תאונת דרכים, הן למוסד לביטוח לאומי – כתביעה בגין תאונת עבודה.

הפיצוי בגין תאונת רכבת

כאשר תאונת רכבת מוכרת כתאונת דרכים קמה זכאות לקבלת פיצוי מכוח החוק. הפיצוי ישולם על-ידי החברה אשר ביטחה את הרכבת בפוליסת ביטוח חובה.

חישוב גובה הפיצוי ייעשה לפי הכללים והמסמכים המנויים בחוק ובפסיקה, בהם: חוות דעת רפואית מטעם רופא מומחה הממונה בהסכמת הצדדים או בית המשפט, אישורים על הפסד השתכרות ועזרת צד ג', קבלות בגין הוצאות נסיעה ועוד.

חשיבות קבלת ייעוץ משפטי

לאחר התרחשות תאונת רכבת מומלץ לפנות בהקדם האפשרי לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין תאונות דרכים. חשוב שהפנייה תיעשה בסמוך לאחר האירוע היות שפנייה במועד מאוחר עשויה לפגוע בסיכויי התביעה ובסיכויי קבלת פיצוי הולם. מאחר שמדובר בנושא מורכב מבחינה משפטית יש לפנות לעורך דין שתחום התמחותו הוא תאונות רכבת, ומכיר את התחום על בוריו. עורך הדין ינחה את הנפגע כיצד לפעול, אלה מסמכים, רישומים וקבלות יש לשמור מהטיפול הרפואי ומהתרחשות התאונה בשטח, וישכיל לנהל את התביעה באופן אשר יוביל להצלחתה וימקסם את גובה הפיצוי שיקבל הנפגע.

במקרה של תאונת רכבת שהיא תאונת עבודה, כאשר ערוצי התביעה הם החברה המבטחת את הרכבת והמוסד לביטוח לאומי במקביל, קיים משנה חשיבות לפנייה לעורך דין. זאת היות שמדובר בהליך מורכב וסבוך אשר תוצאותיו עשויות להיות בעלות השפעה מכרעת על גובה הפיצוי שישולם לנפגע.

משרד עורכי דין איתי גבעון מומחה בנזקי גוף שנגרמו עקב תאונת רכבת. אנחנו כאן, בשבילכם | צרו קשר לייעוץ אישי